Odysseus

(stručný děj)

 

Po únosu Heleny Paridem na ostrov Trója vyráží řecké vojsko pod vedením Agamemnóna proti Tróji. Devět let útočili Řekové na hradby- po boku Agamemnóna Achilles, Patrokles a též Odysseus. Achilles zabije Hektora, největšího trójského hrdinu.

Trójanům ve válce stranili bohové: Arés, Apollón, Artemis, Létó, Afrodita a Skamandros (Xanthos).

Řekův stranili bohové: Héra, Pallas Athéna (Odysseova ochránkyně), Poseidón (ten ale s Odysseem znesvářen- Odysseus oslepil jeho syna Polyféma) [1], Hermés, Héfaistos.

Pallas Athéna [2] vzala Odyssea v ochranu. "Mé srdce je naplněno starostí o vynikajícího Odyssea, toho nešťastníka, jenž tak dlouho, odloučen od svých milých, trpí uprostřed vodních plání na ostrově omývaném mořem".

Nejprve ho násilím zadržovala nymfa Kalypsó, bohové však nařídili Kalypsó, že ho musí propustit. Poseidón však rozčeřil moře svým trojzubcem, protože se bohové usnesli za jeho zády, Odysseus se dostal do země Fajáků. Král Alkinoos mu dal postavit novou loď, Odysseus doplul do země Kikónů. Zde rozbořil město a získal bohatou kořist. Ale přišli příbuzní Kikónů a mnoho Odysseových přátel zabili. Desátého dne dopluli do země Lotofágů [3], kteří se živili květinami- květy lotosu. Kdo jednou okusí, netouží po návratu domů. Násilím dopravil Odysseus své plačící druhy na loď.

Pluli dál do země Kyklópů. Dorazil se svými 12 druhy k Polyfémově jeskyni, ale obr je nechtěl pustit. Když Polyfémos po víně usnul, zabodl Odysseus rozžahevý kůl do jeho oka. Pak se lstí dostal z jeskyně. Polyfémos vzýval svého otce Polyféma, aby jej pomstil.

Pluli dál k Aiólovu ostrovu. Aiolus- král větrů, jej přijal přátelsky. Dal Odysseovi kožený měch, do kterého uzavřel větry, aby lodím zajistil bezpečnou plavbu. Když Odysseus spal, otevřeli druhové měchy ze zvědavosti a loď byla bouří opět zahnána k Aiolovu ostrovu. "Táhni mi z ostrova!" volal Aiolus.

Poté dopluli do země lidožravých Laistrygonů, poté veslovali k ostrovu Aiaié, kde sídlila Héliova dcera Kirké. Její zpěv přilákal Odyssea do jejího paláce, kouzlem přeměnila Kirké bojovníky ve vepře a zahnala je do chlívku. S pomocí Hermovou přiměl Odysseus Kirké, aby kouzlo zrušila. Poté je hostila celý rok na ostrově a dala jim cenné rady.

Zpěv Sirén [4] je tak svůdný, že jim neodolá žádný smrtelník. Odysseus ucpal sobě i druhům uši voskem a připoutal je ke stěžni. Potom museli proplout mezi dvěma skalami- na jedné bydlí Skylla, ohavně štěkající šestihlavá příšera, na druhé Charybdis, jež třikrát denně chrlí ze sebe vířící černou vodu a třikrát za den ji zase do sebe vsává. Veslovali raději blíže ke Skylle, ale i tak přišli o šest druhů.

Na ostrově Thrínakie, když Odysseus spal, zabili vyhladovělí druzi posvátné Héliovy krávy a upekli je. Hélios si stěžoval u Dia a ten rozpoutal bouři a zničil loď. Jen tak tak vyvázl Odysseus životem a dostal se na ostrov Ogygie, kde se ho ujala nymfa Kalypsó.

Za pomoci Fajáků doplul Odysseus až na Ithaku. Pallas Athéna [5] mu dala řadu cenných rad. Jak nakázala, prozradil se nejprve svému synovi Télémachovi a společně s ním za pomoci lsti zabili všechny cizince- nápadníky jeho ženy Pénélopy. Ti totiž usilovali o jeho statky a jeho ženu. Proti Odysseovi vytáhlo veškeré příbuzenstvo nápadníků, ale olympští bohové rozhodli jinak- všichni se nakonec usmířili [6]. Zeus poslal Pallas Athénu v podobě Mentora, aby zjednal mír mezi obyvateli Ithaky.